Özel Yurt Fiyatları

Türkiye’de önlisans, lisans ve yüksek lisans dahil olmak üzere 8 milyonun üzerinde üniversite öğrencisi bulunmaktadır. Bu öğrencilerin de büyük çoğunluğu yaşadığı şehirden farklı bir yerdeki üniversitede öğrenim görmektedir. Bu sirkülasyon ülke ekonomisine ciddi katkı sağlarken aileleri de çöküntüye uğratabilmektedir. Hatta yerel yönetimlerin üniversitelerle anlaşmasıyla bazı önlisans ve lisans programlarının ilçelere verilmesinin amaçlarından biri de öğrenci potansiyelinin yöredeki esnafı kalkındırmasıdır.

Üniversite eğitimi için yaşadığı şehirden farklı bir şehrin yolunu tutan öğrencilerin şehir içi ve şehir dışı ulaşım, yemek, sosyal harcama ve barınma ücreti ailelere maddi külfet getirmektedir. Devlet öğrencilere KYK yurdu, öğrenim ve yemek bursu gibi imkanlar sağlasa da sınırlı kontenjan bu imkanları gölgede bırakmaktadır. Haliyle öğrenciler de özel yurtlara yönelmektedir. Bu yazımızda özel yurt fiyatları konusunu inceleyeceğiz.


İstanbul özel yurt fiyatları
İstanbul’da 11’i devlet 44’ü vakıf olmak üzere 55 üniversite bulunmaktadır. Bu 55 üniversitede yaklaşık 600 bin öğrenci öğrenim görmektedir. İnşaat sektörünün de gelişmesiyle birlikte artık yurtlar otel konseptinde inşa ediliyor. İçerisinde sauna, havuz, spor salonu, yaşam merkezi, lüks eşyalı odaların bulunduğu özel yurtların haliyle fiyatları da yükseliyor. Türkiye’nin en büyük öğrenci potansiyelinin bulunduğu megakentte özel yurtlarla ilgili istatistiksel bilgiler aşağıdaki gibidir;
► İstanbul’da 461 lisanslı özel yurt bulunmaktadır.
► EVA Araştırma Şirketine göre Bakırköy, Beykoz, Kartal, Beyoğlu, Bağcılar ve Kadıköy’de özel yurt eksiği vardır.
► İstanbul’da özel yurt seçimi yaparken üniversitenize yakın bir yurt seçimi yapın. Böylece yol için vereceğiniz para cebinizde kalır.
İstanbul özel yurt fiyatları konum, hizmet, odada kalan kişi sayısına göre aylık 400 – 5.000 TL arası değişmektedir.


Ankara özel yurt fiyatları
Ankara’da 8’i devlet 10’u vakıf olmak üzere 18 üniversite bulunmaktadır. Bu 18 üniversitede toplamda 300 bine yakın öğrenci öğrenim görmektedir. Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve TED Üniversitesi dışındaki üniversitelerin yerleşkeleri genellikle şehrin dışında yer almaktadır.
► Ankara’da yurt seçimi yaparken metro ve otobüs duraklarına yakın bir yurt seçimi yapmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü yukarıda sayılanlar dışında yer alan üniversiteler şehir dışında kalmaktadır.
► Genellikle öğrenciler Beşevler, Emek, Bahçelievler, Kızılay, Cebeci ve Kurtuluş semtlerinde yer alan özel yurtlarda barınmaktadır.
Ankara’da özel yurt ücretleri yurdun konumu, ulaşım imkanları, imkanları ve odada kalan öğrenci sayısına göre 300 – 2.000 TL arasında değişmektedir.


İzmir özel yurt fiyatları
İzmir’de 6’sı devlet 3’ü vakıf olmak üzere 9 üniversite bulunmaktadır. Bu 9 üniversitede toplamda 150 binin üzerinde öğrenci bulunmaktadır. Ege’nin incisi İzmir’in Türkiye’nin en yaşanılabilir şehrinden biri olduğunu söyleyebiliriz. “Smyrna” ismiyle çok eski zamanlarda kurulan şehirde öğrenciler genellikle Bornova ve Buca ilçelerinde ikamet etmektedir. Zira Ege Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi Bornova’da; Dokuz Eylül Üniversitesi ise Buca’da yer almaktadır.
► Buca’da özel yurt seçimi yaparken kampüse yakın yurt seçimi yapın. Çünkü Buca’da Eğitim Fakültesi, Dokuzçeşmeler kampüsü ve Tınaztepe kampüsü farklı alanlarda yer almaktadır.
► Ege Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi Bornova Kampüsünde okuyan öğrenciler ise Bornova merkez, Özkanlar, Manavkuyu, Evka-3, Evka-4 ve Mevlana Mahallesindeki özel yurtları seçebilir.
İzmir’de özel yurt fiyatları 300-1.500 TL arasında değişmektedir. Tabi ki bu fiyat değişimleri yurdun konumu, yemek hizmeti, imkanları ve odalarda kalan öğrenci sayısına göre değişiklik göstermektedir.


Bursa, Kocaeli, Sakarya, Konya, Antalya, Adana, Kütahya, Balıkesir, Trabzon gibi Türkiye’nin tüm illerindeki yurt fiyatlarını tek tek inceleme fırsatımız olmadı. Ancak genel olarak özel yurtların fiyatları 200 – 1.000 TL arasında değişmektedir.


Özel yurt seçimi yaparken nelere dikkat etmelisiniz?
► Üniversitenize yakın yurt seçimi yaparak yol parasından kurtulabilirsiniz.
► Yurdun güvenilir bir semtte olduğuna dikkat edin. Ayrıca yurtta özel güvenlik, güvenlik kamerası gibi hizmetlerin olup olmadığını araştırın.
► Mümkünse kahvaltı ve akşam yemeğinin bulunduğu yurtları listeleyin.
► Yurt odalarında bulunan eşyaların göze hitap edip etmediğini galeri bölümünden inceleyin.
► Metro, otobüs ve dolmuş duraklarına yakın bir yurt seçimi yapın. Böylece dilediğiniz zaman şehri gezmek ve işlerinizi yapmak için kolayca farklı bir yere gidebilirsiniz.
► Öğrenciler için hijyen, internet, ısınmanın önemli olduğunu biliyoruz. Bu sebeple düzenli temizliğin yapıldığı, mümkünse tuvalet ve banyonun oda içlerinde bulunduğu, interneti hızlı olan ve ısınma ile sıcak su probleminin olmadığı özel yurtları seçmelisiniz.


2 Yorum

Yorum alanı