Ankara

kiz-yurtlari erkek-yurtlari

Ankara’da üniversite okumak her öğrencinin hayalidir. Sağlık bilimleri, İdari bilimler, mühendislik, hukuk, eğitim ve fen-edebiyat alanında Türkiye’nin en iyi üniversiteleri Ankara’da bulunmaktadır. Köklü, geleneği olan, kendinizi geliştirme olanağının bulunduğu üniversitelerde okuyan öğrencilerin şanslı olduğunu söyleyebiliriz.

Öğrencilerin alışık olmadığı siyaset kokan gri şehrin elbette dezavantajları bulunmaktadır. Özellikle denizinin olmaması, gezilecek yerlerin azlığı ve kışın çok soğuk geçmesi başkentin eksilerindendir. Bu eksikliklere rağmen Ankara’nın bambaşka bir yeri olduğunu düşünüyorum.

Ankara’da öğrenciler için ulaşım ve barınma gibi iki büyük sorunun olduğunu düşünmekteyim. Metro güzergahında bulunan üniversitelerde ulaşım sorunu olmasa da diğer üniversitelerde bu sorun açıkça gözükmektedir. Ayrıca ulaşımın diğer şehirlere nazaran %20 daha pahalı olduğunu da belirtmek gerekir. Bir diğer önemli sorun da barınmadır.

Öğrenciler Ankara’da çoğunlukla Gazi mahallesi, Beşevler, Bahçelievler, Emek, Tandoğan, Kolej, Kurtuluş, Cebeci gibi semtlerde kalmaktadır. Üniversitelere yakınlığın etkiliği olduğu barınma seçiminde üç farklı alternatif bulunmaktadır.

Öğrenci evi
En rahat barınma alternatifinin öğrenci evi olduğu düşünülmektedir. Kendine ait odanın olması, istediğin yemeği yapabilme özgürlüğü, giriş-çıkış saatlerinin olmaması gibi avantajları bulunsa da depozito, emlakçı komisyonu, kira, ev eşyası, yemek, bulaşık, faturalar (elektrik, su, doğalgaz, internet) maddi olarak öğrencilere büyük yük yüklemektedir.

KYK yurtları
Maddi olarak en uygun barınma tercihidir. Yurt ücretinin çok ucuz olmasının yanında öğrencilere verilen günlük yemek yardımı oda ücretini bedavaya getirmektedir. Kahvaltı ve akşam yemeği çıkmaktadır. KYK’nın Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlanmasıyla birlikte KYK yurtlarının çığır açtığını söyleyebiliriz. Her odada buzdolabının olması, parmak izli giriş sistemi, internetin getirilmesi ve oda özelliklerinin geliştirilmesi KYK yurtlarının kalınabilirliğini artırmıştır. Bunun yanında odalarda kalan kişi sayısının 4-6 arasında olması, yemeklerin istenilen seviyede olmaması KYK yurtlarının dezavantajlarındandır. Tabi KYK’nın en büyük dezavantajı kontenjan eksikliğidir. Başvuru yapanların yalnızca bir kısmı yurtlara kayıt olabilmektedir.

Özel yurtlar
Özellikle kız öğrenciler için özel yurtları tavsiye edebiliriz. Güvenlik, fatura, yemek-bulaşık, ısınma gibi sorunların olmaması özel yurtları cazip kılmaktadır. Genellikle özel yurtlarda odalar 1-2-3-4 ve 5 kişiliktir. Odada kalan kişi sayısı arttıkça oda ücreti de önemli derecede azalmaktadır. Yurt rehberi sitenin açılma amacı üniversite öğrenci ve ailelerini sokak sokak yurt arama derdinden kurtarmaktır.

Yurt rehberi ile
* Google street uygulamasıyla yurdun bulunduğu sokakta gezintiye çıkabilir,
* Galeri sekmesinden yurt ve oda resimlerini görebilir,
* İletişim sekmesinden telefon, site ve adres bilgilerini öğrenebilir,
* Açıklama kısmından yurt hizmetlerine ve üniversitelere ulaşım bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Gazi Üniversitesi 
Daha çok Gazi Mahallesi, Beşevler, Bahçelievler, Emek, Tandoğan semtleri Gazi Üniversitesi için ideal yerleşim alanlarıdır. Kız öğrenciler gazi üniversitesine yakın kız yurtları araması, erkek öğrenciler ise gazi üniversitesine yakın erkek yurtları araması yaparak üniversiteye en yakın yurtları listeleyebilirsiniz.

Ankara Üniversitesi
Öğrenciler genel olarak Kolej, Cebeci ve Kurtuluş semtlerinde oturmaktadır. Kız öğrenciler ankara üniversitesine yakın kız yurtları araması, erkek öğrenciler ise ankara üniversitesine yakın erkek yurtları araması yaparak üniversiteye en yakın yurtları listeleyebilirsiniz.

Hacettepe Üniversitesi
Sıhhiye ve Beytepe olmak üzere iki kampüsü bulunmaktadır. Fakültelerin geneli Beytepe’de bulunmaktadır. Beytepe’de yerleşim olmadığı için yalnızca öğrenci yurtları bulunmaktadır. Öğrencilerin bir kısmı Beytepe’de yurtlarda kalırken bir kısmı da Ankara içinde Gazi ve Ankara Üniversitesine yakın semtlerde kalmaktadır.
Kız öğrenciler için arama; beytepe kız yurtları
Erkek öğrenciler için arama; beytepe erkek yurtları

ODTÜ, Turgut Özal, Bilkent, Çankaya, Başkent, Atılım, Ufuk, TED gibi üniversitelerde okuyan öğrenciler de metro ve servis güzergahlarını dikkate alarak Ankara kız yurtları ve Ankara erkek yurtları araması yapabilirler.


13 Yorum

Yorum alanı