Afyon

kiz-yurtlari erkek-yurtlari

Afyon ili hakkında

İç Batı Anadolu’da yer alan Afyon, Ege ile İç Anadolu bölgesi arasında bulunmaktadır. Bu özelliğiyle Afyon daha çok ulaşım merkezi olarak bilinmektedir. Sert bir iklim bulunan şehirde özellikle kış mevsimi çok soğuk geçmektedir. Kocatepe Üniversitesini kazanan öğrencilerin dikkat etmesi gereken en önemli konu da budur. Bu sebeple kışlık elbiselerinizi hazır tutmanızı öneriyoruz. Ayrıca öğrenci evinde kalmayı düşünen öğrenciler de kesinlikle güneye bakan ve ısınma koşulları iyi olan evleri tercih etmelidirler.

Şehir, öğrenci yaşamı için uygundur. Diğer şehirlere nazaran daha ucuz ve ulaşım problemi yoktur. Türkiye’nin en büyük üç şehri olan İstanbul, Ankara ve İzmir’in ortasında yer aldığı için kara yolu ulaşımı kolaydır. Bunun yanında ortak havaalanı olarak kullanılan Zafer Havaalanı da Afyon’a 60 km uzaklıkta yer almaktadır.

Şehirde bulunan Kocatepe Üniversitesi adını Büyük Taarruz’un başladığı tepeden almaktadır. 40.000+ öğrencinin öğrenim gördüğü üniversitede Eğitim, Fen-Edebiyat, Tıp, İİBF, Diş Hekimliği, Veterinerlik, Hukuk, Mühendislik başta olmak üzere 13 farklı fakülte bulunmaktadır.

Öğrenciler Afyon’da ev, apart, KYK yurdu ve özel yurtlarda barınabilirler. Ancak ilk sene ev arkadaşı bulmanın zor olduğunu düşünerek apart ve yurt tercihlerini düşünmekte fayda var. Apart kelimesinin anlamını bilmeyen arkadaşlar olabilir. Apart, öğrenci evi ile yurt karışımı bir yerdir. Eşyalı, mutfağı bulunan, büyüklüğüne göre kalınacak kişi sayısının belirlendiği yarı ev yarı yurt şeklindeki apartlar Afyon’da sıkça tercih edilmektedir.

KYK yurt başvuruları başladığında kesinlikle yurt başvurusu yapmanızı öneriyoruz. KYK yurtlarının imkanları özellikle Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlandıktan sonra çok gelişti. Parmak izli giriş sistemleri, öğrencilere günlük yemek yardımı, yurt ücretlerinin uygun olması, odalarda buzdolabı, internet imkanlarının olması KYK yurtlarını cazip kılmaktadır. Ancak KYK yurt kontenjanlarının sınırlı olması öğrencileri özel kız & erkek yurtlarına itmektedir.

Kalacak yer bulmak gerçekten çok zahmetli oluyor. Sıcakta sokak sokak özel yurt aramak çok zor. Bizler de bunun için varız. Afyon kız yurtları ve Afyon erkek yurtları linklerine tıklayarak şehirde bulunan ve üniversiteye yakın yurtları tek tek listeleyebilirsiniz. Google street özelliği ile yurdun bulunduğu sokakta gezintiye çıkabilir, yurt görsellerine ulaşabilir, adres, telefon ve internet sitesi bilgilerini görebilir ve yurt hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Afyon’da gezilecek yerler
* Büyük taarruzun başladığı yer olan Kocatepe,
* Akarçay’da tekne turu,
* Eşsiz manzarasıyla Göynüş vadisi,
* Yer bilimine merakınız varsa mermer ocakları,
* Eber Gölü

Üniversite yaşantınızda başarılar diliyoruz.