Adıyaman

kiz-yurtlari erkek-yurtlari

Adıyaman ili hakkında
Anlamı Vadi-i Leman (Güzel vadi) olan Adıyaman Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Besni, Çelikhan, Gerger, Gölbaşı, Kâhta, Samsat, Sincik ve Tut olmak üzere 8  ilçeden oluşmaktadır. Güneşin doğduğu üniversite sloganıyla 2006 yılında kurulan Adıyaman Üniversitesinde 20 bine yakın üniversiteli öğrenim görmektedir.

Nerede kalmalıyız?
Adıyaman’da esnaf ve halk üniversite öğrencilerine değer vermektedir. Öğrencilerin kolayca yaşamını idame ettireceği Adıyaman’da KYK yurtları, özel yurtlar ve öğrenci evleri çeşitli barınma seçenekleri arasında yer almaktadır. Sırayla bu alternatifleri inceleyelim;

Öğrenci evi
Tek avantajı özgürlüğüdür. İstediğiniz saatte giriş-çıkış yapabilir, istediğiniz yemeği pişirebilir ve arkadaşlarınızı istediğiniz zaman misafir edebilirsiniz. Tabi kaseti biraz geriye sararsak karşımıza çıkacak tablo şu şekilde;
* 1 ev kirası emlakçıya, 1 ev kirası depozito ve 1 ev kirası peşin vermek,
* Baza, elbie dolabı, çamaşır makinesi, buzdolabı, mutfak malzemesi, koltuk, çalışma masası, halı vb. almak,
* Yemek ve bulaşık sorunu,
* Her ay elektrik, su, ısınma ve internet faturası derdi,

KYK Yurtları
KYK yurt başvuruları üniversite yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra başlamaktadır. KYK yurtlarında kalma konusunda çekinceniz varsa bile başvuru yapmayı unutmayın. Gitmezseniz kaybedeceğiniz bir şey yok çünkü. Yurt sonuçları açıklanana kadar düşünmüş ve elinizde garanti bir alternatifiniz olur. KYK yurtlarının dezavantajları; giriş-çıkış saatinin olması, odalarda kalan kişi sayısının fazlalığıdır. Bunun dışında da ufak tefek konular olabilir ancak genel olarak KYK yurtları en kalınabilir tercihtir. Neden mi?
* Öncelikle KYK’nın Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlanmasıyla çağ atladığını söyleyebiliriz. Odalarda kalan kişi sayısının azaltılması, internet, buzdolabı, modern oda tasarımları KYK’nın başlıca artılarıdır. Bunun yanında yurt ücretinin çok uygun olması, öğrencilere yapılan günlük yemek yardımı, güvenilir oluşu KYK’yı diğer alternatiflere göre bir adım öne taşımaktadır. Tabi ki KYK yurtlarının kontenjanının yetersiz olması öğrenciler için büyük sorun teşkil etmektedir. Yurt çıkmayan öğrenciler farklı barınma tercihlerine yönelmek zorunda kalmaktadır.

Özel Öğrenci Yurtları
Adıyaman Üniversitesinde TIP, Diş hekimliği, İİBF, Güzel Sanatlar, Fen-Edebiyat, Eğitim, Mühendislik, Eczacılık başta olmak üzere 10 fakülteden oluşmaktadır. Sitemizin amacı da özel kız & erkek öğrenci evleri hakkında sizlere bilgi vermektir. Yurt rehberi ile sokak sokak yurt arama derdiniz olmayacak. Adıyaman kız yurtları listesine göz atarak şehirde bulunan tüm kız yurtlarını görebilirsiniz. Güvenlik vb. sebeplerden dolayı kız öğrenciler daha çok yurtları tercih etmektedir.

Adıyaman erkek yurtları listesine göz atarak da şehirdeki erkek yurtları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Yurt sayfalarında sadece yurtların adres ve telefon bilgilerini verip bırakmadık. Google street uygulaması sayesinde yurdun bulunduğu sokakta gezintiye çıkabilir, yurt ve oda özellikleriyle hizmetleri hakında detaylı bilgi edinebilir ve galeri sekmesinden yurt görsellerine ulaşabilirsiniz.

Adıyaman’da yapılabilecek aktiviteler
* Nemrut Dağı ve Komagene Kralı Antiochos’a ait Tümülüs ve kutsal alanları gezebilirsiniz.
* Adıyaman Üniversitesinin giriş kapısının ilham kaynağı olan tarihi Cendere Köprüsünde müthiş fotoğraflar çekebilirsiniz.
* Tarihi Oturakçı pazarında alışveriş yapabilirsiniz.
* Altınlı köprü, Perre Antik Kenti, dolmenler, mağaralar, tarihi ibadethaneler, Adıyaman kalesi diğer gezilip görülesi yerlerdendir.


7 Yorum

Yorum alanı