Adana

kiz-yurtlari erkek-yurtlari

Adana ili hakkında
2 milyonun üzerinde nüfusu bulunan Adana, Türkiye’nin en büyük 6. şehridir. Nüfusu, tarım ve sanayinin gelişmiş olması, tren, hava ve karayolunun ağının önemi ve Çukurova Üniversitesi ile Adana Bilim Üniversitesi şehrin başlıca önemli özellikleri arasında bulunmaktadır. Bu yazıda sizlere şehir dışından gelen üniversite öğrencileri için Adana’yı tanıtmaya çalışacağız.

50.000 + üniversite öğrencisinin bulunduğu Adana’da hem şehir içi hem de şehir dışı ulaşım ağı çok gelişmiştir. Tren, uçak ve karayolu araçlarıyla kolaylıkla gelebileceğiniz şehirde ayrıca 14 km’lik metro ile şehir içi geniş otobüs ağı bulunmaktadır. Kentkart sisteminin bulunduğu şehirde öğrenciler için Türkiye’nin en ucuz ulaşım imkanı bulunmaktadır.

Nerede kalmalıyız?
Maalesef ülkemizde şöyle bir gerçek var: “Şehirde üniversite varsa ev kiraları yüksektir.” Adana’da da durum bu şekilde. Aynı ev memura 700 TL’den verilirken öğrenciye 850 TL’den verilmektedir. Öncelikle ev sahipleri bu anlayışı terk etmelidir.

Adana’da öğrencilerin barınabileceği 4 farklı alternatif bulunmaktadır. Bunlar; KYK yurdu, özel yurtlar, öğrenci evi ve aparttır. Sırayla hepsinin artı ve eksilerini yazalım.

Öğrenci evi
Tek avantajı özgürlüğüdür. İstediğiniz saatte giriş-çıkış yapabilir, istediğiniz yemeği pişirebilir ve arkadaşlarınızı istediğiniz zaman misafir edebilirsiniz. Tabi kaseti biraz geriye sararsak karşımıza çıkacak tablo şu şekilde;
* Adana’nın boğucu sıcağında tüm emlakçıları gezmek,
* Bulunan eve ederinden fazla kira ücreti vermeyi kabul etmek,
* 1 ev kirası emlakçıya, 1 ev kirası depozito ve 1 ev kirası peşin vermek,
* Baza, elbie dolabı, çamaşır makinesi, buzdolabı, mutfak malzemesi, koltuk, çalışma masası, halı vb. almak,
* Yemek ve bulaşık sorunu,
* Her ay elektrik, su, doğalgaz, internet faturası derdi + aidat,

KYK Yurtları
KYK yurt başvuruları üniversite yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra başlamaktadır. KYK yurtlarında kalma konusunda çekinceniz varsa bile başvuru yapmayı unutmayın. Gitmezseniz kaybedeceğiniz bir şey yok çünkü. Yurt sonuçları açıklanana kadar düşünmüş ve elinizde garanti bir alternatifiniz olur. KYK yurtlarının dezavantajları; giriş-çıkış saatinin olması, odalarda kalan kişi sayısının fazlalığıdır. Bunun dışında da ufak tefek konular olabilir ancak genel olarak KYK yurtları en kalınabilir tercihtir. Neden mi?
* Öncelikle KYK’nın Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlanmasıyla çağ atladığını söyleyebiliriz. Odalarda kalan kişi sayısının azaltılması, internet, buzdolabı, modern oda tasarımları KYK’nın başlıca artılarıdır. Bunun yanında yurt ücretinin çok uygun olması, öğrencilere yapılan günlük yemek yardımı, güvenilir oluşu KYK’yı diğer alternatiflere göre bir adım öne taşımaktadır. Tabi ki KYK yurtlarının kontenjanının yetersiz olması öğrenciler için büyük sorun teşkil etmektedir. Yurt çıkmayan öğrenciler farklı barınma tercihlerine yönelmek zorunda kalmaktadır.

Özel Öğrenci Yurtları
Çukurova Üniversitesi kampüsünün şehir merkezinin 15 km dışında yer alması, öğrencilerin çoğunlukla birkaç bölgede yoğunlaşmasına sebep olmuştur. Genellikle öğrenci evleri ve yurtları Baraj yolunda bulunmaktadır. Yurt rehberi ile sokak sokak yurt arama derdiniz olmayacak. Üstelik yaz aylarına denk gelecek bu arayış Adana’nın boğucu sıcaklarında sizi epey zorlayacaktır. Adana kız yurtları listesine göz atarak şehirde bulunan tüm kız yurtlarını görebilirsiniz. Güvenlik vb. sebeplerden dolayı kız öğrenciler daha çok yurtları tercih etmektedir. Bu da Adana’da kız yurtlarının erkek yurtlarından daha fazla olduğunu göstermektedir.

Adana erkek yurtları listesine göz atarak da şehirdeki erkek yurtları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Yurt sayfalarında sadece yurtların adres ve telefon bilgilerini verip bırakmadık. Google street uygulaması sayesinde yurdun bulunduğu sokakta gezintiye çıkabilir, yurt ve oda özellikleriyle hizmetleri hakında detaylı bilgi edinebilir ve galeri sekmesinden yurt görsellerine ulaşabilirsiniz.

Apart
Öğrencilerin yabancı olduğu bir kavram diyebiliriz. Apart, yemek ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz ufak mutfağı bulunan kendine ait tuvalet ve banyosu bulunan eşyalı dairelerdir. Bir evde olması gereken her şey daha küçük daireye sığdırılmıştır. Fiyat araştırması yaptıktan sonra bütçenize uygunsa kalınabilir.

Adana’da yapılabilecek aktiviteler
* Adana deyince akla ilk gelen tabiki de yemektir. Acılı Adana dürüm ve şalgam ikilisiyle listemize başlayalım.
* Seyhan nehri kıyısında gezintiye çıkabilirsiniz.
* Gün batımını Taşköprü’de izleyebilirsiniz.
* Sinemaya ilgisi olanlar Altın Koza Film Festivaline katılarak hayranı olduğu sanatçıları yakından görebilir.
* Yayla gezintisi yapabilirsiniz. Önerilen yerler: Aladağ Yaylası, Karaisalı Kızıldağ Yaylası, Feke İnderesi Köyü Yaylası, Tufanbeyli Obruk Yaylası
* Adana’nın sembollerinden Merkez Camii’ye gidebilirsiniz.
* Optimum AVM’ye gidebilirsiniz. (Alışveriş, eğlence, sinema)
* Tarih severler Adana Arkeoloji Müzesini gezebilir.
* Doğa sporcularının sıklıkla gittiği tarihi Varda (Alman) Köprüsü’nü görebilirsiniz.
* Adana turuncu mu yoksa mavi mi? sorusunun yanıtını bulmak için futbola meraklı öğrenciler ezeli rekabeti olan Adanaspor – Adana Demirspor maçlarına giderek tribündeki müthiş atmosferi koklayabilir.


3 Yorum

  • Ceren - 29 Haziran 2016 at 19:01 - Cevapla

    Kız kardeşim bu sene Çukurova Üniversitesini yazdı. Kayıttan önce gelip bakıcaz.

  • serhat - 13 Temmuz 2016 at 14:53 - Cevapla

    Adana’da üniversite yaşantısını kolaylaştıran en önemli etmen yurtların yerleşim noktalarıdır. Daha önce arkadaşımı ziyaret ettiğimde ulaşımın kolay olduğunu görmüştüm. Bence yurtlar oldukça kaliteli.

  • ece - 2 Haziran 2017 at 20:51 - Cevapla

    Adana ülkemizin güzel illerinden biridir. Tabi orada yaşamak ve okul hayatında belli bir zamanı geçirmekte çok iyi olacaktır. Bu yüzden yurt seçiminde burayı ziyaret etmeniz gerekir.

Yorum alanı