Çanakkale

kiz-yurtlari erkek-yurtlari
18 Mart Üniversitesi 50 bini aşkın öğrencisiyle Çanakkale’de yer almaktadır. Şehrin yaklaşık %10’unu üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Bu yoğun öğrenci potansiyeli şehirdeki özel yurtların artmasına neden olmuştur. Sokak sokak yurt aramayasınız diye Yurt rehberi editörleri olarak Çanakkale ve ilçelerinde bulunan özel yurt ve apartları sizin için listeledik.

Öğrenci evi
En rahat barınma alternatifinin öğrenci evi olduğu düşünülmektedir. Kendine ait odanın olması, istediğin yemeği yapabilme özgürlüğü, giriş-çıkış saatlerinin olmaması gibi avantajları bulunsa da depozito, emlakçı komisyonu, kira, ev eşyası, yemek, bulaşık, faturalar (elektrik, su, doğalgaz, internet) maddi olarak öğrencilere büyük yük yüklemektedir.

KYK yurtları
Maddi olarak en uygun barınma tercihidir. Yurt ücretinin çok ucuz olmasının yanında öğrencilere verilen günlük yemek yardımı oda ücretini bedavaya getirmektedir. Kahvaltı ve akşam yemeği çıkmaktadır. KYK’nın Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlanmasıyla birlikte KYK yurtlarının çığır açtığını söyleyebiliriz. Her odada buzdolabının olması, parmak izli giriş sistemi, internetin getirilmesi ve oda özelliklerinin geliştirilmesi KYK yurtlarının kalınabilirliğini artırmıştır. Bunun yanında odalarda kalan kişi sayısının 4-6 arasında olması, yemeklerin istenilen seviyede olmaması KYK yurtlarının dezavantajlarındandır. Tabi KYK’nın en büyük dezavantajı kontenjan eksikliğidir. Başvuru yapanların yalnızca bir kısmı yurtlara kayıt olabilmektedir.

Özel yurtlar
Özellikle kız öğrenciler için özel yurtları tavsiye edebiliriz. Güvenlik, fatura, yemek-bulaşık, ısınma gibi sorunların olmaması özel yurtları cazip kılmaktadır. Genellikle özel yurtlarda odalar 1-2-3-4 ve 5 kişiliktir. Odada kalan kişi sayısı arttıkça oda ücreti de önemli derecede azalmaktadır. Yurt rehberi sitenin açılma amacı üniversite öğrenci ve ailelerini sokak sokak yurt arama derdinden kurtarmaktır.

Çanakkale özel kız yurtları ile Çanakkale erkek öğrenci yurtları bağlantılarına tıklayarak şehirde bulunan özel yurt, konuk evi, apart ve pansiyonların tamamını liste halinde görebilirsiniz.

Yurt rehberi ile ilçe bazında da arama yapabilirsiniz. Örneğin Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Biga ilçesinde yer almaktadır. Biga’da okuyacak öğrenciler Biga kız yurtları veya Biga erkek yurtları araması yaparak ilçedeki tüm özel yurtları listeleyebilir.

Yurt rehberi ile
* Google street uygulamasıyla yurdun bulunduğu sokakta gezintiye çıkabilir
* Galeri sekmesinden yurt ve oda resimlerini görebilir,
* İletişim sekmesinden telefon, site ve adres bilgilerini öğrenebilir,
* Açıklama kısmından yurt hizmetlerine ve üniversitelere ulaşım bilgilerine ulaşabilirsiniz.


Yorum alanı