Elazığ

kiz-yurtlari erkek-yurtlari

Elazığ 600 bine yakın nüfusuyla Doğu Anadolu’nun en büyük şehirlerinden biridir. Şehir merkezinin nüfusu 2018 yılı itibariyle 430 binin üzerindedir. Bünyesinde 11 Nisan 1975 tarihinde kurulan Fırat Üniversitesini barındırmaktadır.

Fırat Üniversitesinin Önlisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora olmak üzere 45 binin üzerinde öğrencisi bulunmaktadır. Fırat Üniversitesinde bulunan fakülteler: Eğitim Fakültesi, Fen Fakültesi, İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Tıp Fakültesi, Veterinerlik Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi.

Elazığ’da Fırat Üniversitesinde öğrenim gören 45 bini aşkın öğrenci öğrenci evi, yurt ve apartlarda barınmaktadır. Özellikle özel yurt ve apart arayışındaki öğrenciler için “öğrenci odaklı yurt arama servisi” olan yurt.unibilgi.net sitesinden Elazığ’da bulunan tüm alternatif barınma seçenekleriyle ilgili bilgi alabilirsiniz.

 

Öğrenci evi
En rahat barınma alternatifinin öğrenci evi olduğu düşünülmektedir. Kendine ait odanın olması, istediğin yemeği yapabilme özgürlüğü, giriş-çıkış saatlerinin olmaması gibi avantajları bulunsa da depozito, emlakçı komisyonu, kira, ev eşyası, yemek, bulaşık, faturalar (elektrik, su, doğalgaz, internet) maddi olarak öğrencilere büyük yük yüklemektedir.

KYK yurtları
Maddi olarak en uygun barınma tercihidir. Yurt ücretinin çok ucuz olmasının yanında öğrencilere verilen günlük yemek yardımı oda ücretini bedavaya getirmektedir. Kahvaltı ve akşam yemeği çıkmaktadır. KYK’nın Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlanmasıyla birlikte KYK yurtlarının çığır açtığını söyleyebiliriz. Her odada buzdolabının olması, parmak izli giriş sistemi, internetin getirilmesi ve oda özelliklerinin geliştirilmesi KYK yurtlarının kalınabilirliğini artırmıştır. Bunun yanında odalarda kalan kişi sayısının 4-6 arasında olması, yemeklerin istenilen seviyede olmaması KYK yurtlarının dezavantajlarındandır. Tabi KYK’nın en büyük dezavantajı kontenjan eksikliğidir. Başvuru yapanların yalnızca bir kısmı yurtlara kayıt olabilmektedir.

Özel yurtlar
Özellikle kız öğrenciler için özel yurtları tavsiye edebiliriz. Güvenlik, fatura, yemek-bulaşık, ısınma gibi sorunların olmaması özel yurtları cazip kılmaktadır. Genellikle özel yurtlarda odalar 1-2-3-4 ve 5 kişiliktir. Odada kalan kişi sayısı arttıkça oda ücreti de önemli derecede azalmaktadır. Yurt rehberi sitenin açılma amacı üniversite öğrenci ve ailelerini sokak sokak yurt arama derdinden kurtarmaktır.

Elazığ özel kız yurtları ile Elazığ özel erkek öğrenci yurtları bağlantılarına tıklayarak şehirde bulunan özel yurt, konuk evi, apart ve pansiyonların tamamını liste halinde görebilirsiniz.

Yurt rehberi ile
* Google street uygulamasıyla yurdun bulunduğu sokakta gezintiye çıkabilir,
* Galeri sekmesinden yurt ve oda resimlerini görebilir,
* İletişim sekmesinden telefon, site ve adres bilgilerini öğrenebilir,
* Açıklama kısmından yurt hizmetlerine ve üniversitelere ulaşım bilgilerine ulaşabilirsiniz.


Yorum alanı